Charakterystyka sarny
Z rodziny jeleniowatych, sarna jest najmniejszym gatunkiem. Mierzy ona od 95 do 135 centymetrów i ma malutki ogonek, który ledwie osiąga 2 lub 3 centymetry. Jej waga zazwyczaj nie przekracza 35 kilogramów, choć różni się w zależności od płci. Samce są zazwyczaj cięższe od samic i odróżniają się od nich innymi bardzo osobliwymi cechami. Podczas gdy samica nie ma rogów, samiec rozwija je i zrzuca co roku. Zrzut odbywa się między październikiem a grudniem, a nowy róg odrasta między lutym a marcem.
Ogólnie rzecz biorąc, sarna jest w stanie ukryć się na polu, ale dla doświadczonych myśliwych i rolników łatwo zauważyć jej obecność poprzez odciski stóp. Odcisk stopy jest mały, około 4 lub 5 centymetrów długości i 3 centymetry szerokości i tworzy kształt przypominający serce. Najszerszy należy do samca.
Fizycznie jest to bardzo piękne zwierzę. Jej ciało jest smukłe, a szyja dość długa. Uszy również są widoczne, ale najbardziej uderzający jest jasnobrązowy odcień, który latem zmienia się na szarawy. Kiedy sarna jest młoda, ma białe przebłyski na sierści, które z czasem znikają.
Sarny mieszkają w zalesionych regionach. Kiedy potrzebują jedzenia, maszerują na pastwiska. Widać je również na obszarach rolniczych i w społecznościach podmiejskich. W Chinach, na Syberii, w Europie, Turcji, Iraku i Syrii są duże populacje saren. Większość znanych dziś gatunków pochodzi ze Szkocji.