Charakterystyka królika
Ogólnie króliki są bardzo wysportowane. Mają cztery nogi, krótki ogon i dwa uszy, które w porównaniu z resztą są niezwykle długie, mierzące do 10 centymetrów długości.
Królik a miękką sierść, która pokrywa całe ciało i może przybierać różne odcienie, wśród nich: brązowy, szaro-brązowy, beżowy, czarno-biały. Niektóre z nich mają ciemne plamy, podczas gdy inne mają znacznie bardziej jedwabistą i puszystą sierść, jak w przypadku królika angorskiego.
Wielkość różni się w zależności od gatunku, ale na ogół mierzy 50 centymetrów długości i waży od 0,4 kilograma do 2 kilogramów. Najmniejszą odmianą jest królik pygmy, który mierzy od 23,5 do 29,5 centymetra.
Jak zacząć swoją przygodę z łowiectwem; broń
Jego szkielet jest kruchy na uderzenia i tak cienki, że z łatwością zostać uszkodzony. Ta cecha jest jednak rekompensowana przez wielką zaletę: doskonały wzrok i zapach. Królik może widzieć we wszystkich kierunkach, a nawet wstecz i może mieć do 100 milionów receptorów, gdy ludzie mają tylko 6 milionów. Inną cechą wyróżniającą królika jest to, że ma on pod brodą ukryty gruczoł zapachowy, którym pociera dowolnym przedmiotem, aby pozostawić swój aromat.
Zarówno zwykły królik, jak i dziki królik rozprzestrzeniły się w ciepłych i umiarkowanych krajach Europy. Spotyka się je również w Ameryce, Australii i Nowej Zelandii.
Mimo, że przystosowuje się do każdego terenu, który pozwala mu żywić się trawą i kopać nory, preferuje rozległe obszary z obfitymi krzewami, aby utrzymać swoje schronienia w ukryciu. Jest to zazwyczaj zwierzę niezwykle terytorialne, zajmujące co najmniej 15 metrów kwadratowych na swoje siedliska. Ten okaz ma żywotność od sześciu do ośmiu lat na wolności. Jest bardzo społeczny i mieszka w grupach od sześciu do dziesięciu sztuk obu płci. Ustanawiają oni dominującą hierarchię samców, które decydują m.in. o pierwszeństwie godów.
Królik ma nawyki nocne i zazwyczaj jest bardzo spokojny, ale kiedy czuje się zagrożony lub jest ranny, wydziela wszystkie rodzaje krzyków. Ma zwyczaj, wraz ze swoim stadem, dbać o siebie podczas jedzenia. Jeśli zobaczą drapieżnika, wydają głośne dźwięki tylnymi nogami, aby ostrzec przed niebezpieczeństwem.